Атаката на администрацията на Доналд Тръмп срещу легалните имигранти в страната продължава. Те работят върху нов правилник за получаване на зелена карта и американско гражданство, според който новият статут ще се отказва на имигранти, ползвали различни социални програми за себе си или за семействата им, като Обамакеър, детска здравна застраховка, купони за храна (food stamps) и други. BG VOICE писа за тази опасност през февруари, когато идеята беше обсъждана за първи път от администрацията на Тръмп.

Сега новият меморандум вече е стигнал до Офиса по мениджмънт и бюджет към Белия дом, което е последната стъпка, преди новото правило да бъде официално представено и подложено на публично обсъждане. Това развитие беше съобщено от NBC News, които се позовават на четири източника, запознати с плана.

Той, изглежда, е част от стратегията на съветника на Тръмп Стивън Милър да намали броя на имигрантите, които получават легален статут в САЩ всяка година.

Новите правила няма да направят незаконно ползването на социалните програми от имигранти, които са достъпни за тях или за техните деца. Но ще направят възможни имиграционните власти да откажат тяхната молба за нова виза, удължаване на статут или зелена карта, ако ползват тези програми. С други думи, ще принуди имигрантите да избират между социалните програми за техните семейства и бъдещото им оставане в САЩ.

Ако бъде одобрена, новата наредба ще увеличи значително възможността на федералните власти да забрани влизането или оставането в САЩ на хора, които могат да бъдат определени като "тежест за обществото". В момента имиграционните власти могат да вземат предвид само използването на кеш програми като Temporary Assistance for Needy Families. Администрацията на Тръмп иска значително да разшири списъка с програми като:

  • Някои образователни като Head Start за цена;
  • Children's Health Insurance Program (CHIP);
  • Използването на каквито и да е субсидии по Обамакеър;
  • food stamps;
  • Women, Infants, and Children (WIC) assistance;
  • Housing benefits, like Section 8;
  • Low-Income Home Energy Assistance Program (LIHEAP);
  • transit vouchers.

Използването на която и да е от тези програми за повече от 6 месеца през последните две години преди подаването за промяна или за нов статут ще има "сериозна тежест" срещу молбата на имигранта. Изключение ще се прави, ако към момента на подаване на молбата имигрантът прави поне 250% над прага на бедността, което за семейство от 4 през 2017 г. е $60,750.

Имигрантите няма да бъдат наказвани за това, което са ползвали досега по тези програми, а само след като новата наредба влезе в сила.

Имиграционни адвокати казват, че това ще е най-голямата промяна в легалната имиграционна система на страната и ще засегне над 20 милиона души. Това ще бъде особено трудно за имигранти, които работят на нископлатени позиции, които трудно позволяват да си издържат семействата.

"Всяко правило, което ще накара милиони семейства да избират между отказ на статут и храна и здравеопазване, ще изостри такива проблеми като глад, здравословни проблеми, детска бедност и бездомност. Това ще има траен ефект върху добруването на семействата и дългосрочния успех и благополучие на общностите", се казва в изявление на Националния имиграционен юридически център.

А още преди новото правило да е въведено, има данни, които показват, че администрацията на Тръмп

прави по-трудно получаването на US гражданство

За бюджетната 2016 година, последната  пълна от управлението на Обама, 1.2 милиона души са получили зелени карти, а 753,060 американско гражданство според USCIS. Данни за първата четвъртина на 2018 г. показват, че новата администрация е на път да намали одобрените зелени карти с 20%. Натурализациите за гражданство обаче може и да се увеличат леко. Адвокати от цялата страна казват пред NBC News, че са забелязали скок в отказите за зелени карти и гражданство на техни клиенти през последната година. От USCIS категорично отхвърлят обвиненията, че са променили начина, по който разглеждат молбите.

Но цифрите сочат, че молбите за US гражданство се трупат, сроковете растат, а в някои щати има скок на отказите. И всичко това в годината на междинните избори за Конгрес, когато много от тези хора няма да могат да упражнят извоюваното си право на глас като натурализирани американски граждани.

Цифрите показват, че в края на миналата година има близо 730,000 молби за натурализация за гражданство - което е скок с 87% от 2015 година, когато на власт беше Барак Обама. Тогава молбите за отговор са били 388,832. Това сочат данните на асоциацията на имиграционните организации National Partnership for New Americans.

"Администрацията на Тръмп е построила втора стена, която спира легалните имигранти в САЩ да станат американски граждани с право на клас", казва Джошуа Хойт, директор на асоциацията.

От октомври до декември 2017 г. голям скок в неразгледаните молби за гражданство се наблюдава в щати, където живеят много българи - общо 19, сред които Илинойс, Ню Йорк, Вашингтон, Мичигън, Масачузетс, Мериленд, Тексас, Уисконсин, столицата Вашингтон и др.

На много места времето, което се чака за интервю за гражданство, се е увеличило на 20 месеца и това смущава много хора в годината на междинни избори.