Наука
НАСА планира пилотиран полет до Марс след 2035 г.
Всичко ще се тества първо на Луната заради възможността при нужда бързо да се изпрати помощ

Марсоходът на НАСА „Пърсивиърънс“, който кацна на Марс в четвъртък, е петата успешна подобна мисия. Но кога ще дойде редът и на хората да стъпят на Марс. Тази цел съществува от десетилетия, но подобна мисия не предстои скоро.
„От средата до края на 2030-те години ще започнем да използваме средствата, използвани за стъпване на Луната, за да изпратим астронавти на Марс“, каза Стив Юрчик, който изпълнява длъжността ръководител на НАСА. Големите технологични предизвикателства вече са разрешени, но все още в уравнението има много неизвестни.
Пътуването до Марс отнема около седем месеца и астронавтите вероятно ще прекарват на планетата около тридесет дни, предполагат от НАСА. Температурата на Червената планета е сред около минус 63 градуса по Целзий, радиацията е висока, а въздухът се състои от 95 процента въглероден двуокис. Гравитацията е едва 38 на ст от тази на Земята. Но „благодарение на Международната космическа станция вече сме научили много за микрогравитацията“, казва Скот Хъбард, бивш ръководител на програмата на НАСА за Марс.
Много технологии и материали все още трябва да бъдат изпробвани. „Пърсивърънс“ носи няколко инструмента, които са част от подготовката за бъдещи пилотирани мисии. MOXIE, който е с размер на автомобилен акумулатор, е опит да се произвежда кислород на място чрез преработването на въглеродния двуокис по технологията, използвана от растенията. Кислородът може да се използва както за дишане, така и за гориво.
Програмата „Артемида“ (Артемис) за връщане на Луната, върху която НАСА сега концентрира усилията си, ще е тест за мисия до Марс. В рамките й ще се изпробва ново облекло за астронавтите xEMU, което позволява по-голяма подвижност и защита срещу ниски температури. Миниатюрна ядрена централа ще произвежда електричество по време и на пясъчните бури, които блокират достигането на слънчева светлина до Марс в продължение на месеци.
Всичко ще се тества първо на Луната заради възможността при нужда бързо да се изпрати помощ. На Марс „ако нещо се обърка или повреди, ще сме на години разстояние от дома“, обяснява Джонатан Макдауъл от центъра по астрофизика Харвард-Смитсониън. Учените от НАСА показаха в петък впечатляващи първи кадри от перфектното кацане на „Пърсивиърънс“ на Марс в четвъртък, заснети от камера, монтирана на спускаемия модул.
Селфито, което марсоходът също си направил, показа как роувърът, поддържан от три кабела и комуникационна връзка, каца на Червената планета. На кадъра се виждат и облаци прах, които се вдигат от повърхността на планетата под въздействието на ракетните тласкачи.
Секунди по-късно роувърът плавно стъпва на колелата си, а „небесният кран“, който го спуска, се отделя и отлита на безопасно разстояние от апарата. Изображенията се отличават с изключителна яснота и са първите близки кадри от кацане не само на Марс, но и на която и да е друга планета извън Земята.
„Не сме виждали такова нещо досега“, каза заместник ръководителят на екипа по кацане на мисията Арън Стехура. Той казва, че с колегите си били поразени, когато видели кадрите за пръв път. Според главния инженер на проекта „Пърсивиърънс“ Адам Стелцнър изображенията за забележителни и сравними със снимката на Бъз Олдрин на Луната през 1969 г. или на снимките на Сатурн, направени през 1980 г. от „Вояджър 1“. „Отидохме на повърхността на Марс. Седяхме там, на седем метра от повърхността и гледахме надолу. Това е изключително вълнуващо“, каза той.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни.
За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
-
САЩпреди 2 дни
Бърни Мадоф, който управляваше най-голямата пирамида в света, е мъртъв
-
Българияпреди 2 дни
„Има такъв народ“ се отказа от мажоритарния вот
-
КРИМИпреди 17 часа
Най-малко 8 убити и 60 ранени при стрелба в Индианаполис (ВИДЕО)
-
КРИМИпреди 22 часа
Шокиращо видео показва последните мигове на 13-годишното момче, убито от полицаи в Чикаго
-
САЩпреди един ден
Априлска снежна буря: в Масачузетс, Върмонт, Ню Хемпшир и Мейн се очаква до 40 см. сняг
-
ХОРОСКОПпреди 2 дни
ХОРОСКОПЪТ ЗА 15 АПРИЛ: Близнаци, ще спечелите привърженици! Скорпиони, не си разваляйте настроението!
-
Коронавирусътпреди 20 часа
Шефът на Pfizer: Може да трябва трета доза ваксина след 6-12 месеца
-
Българияпреди 3 дни
COVID-19 отне живота на проф. Мирослава Кортенска
Любопитно
Инженери от НАСА отстраниха проблем в двигателя на хеликоптера „Инджинюъти“
Проблемът възникна при високоскоростен тест на роторите на 1,8-килограмовия апарат в събота, преди планирания за тогава първи полет на „Инджинюъти“ на Марс.
Специалисти от НАСА успяха да идентифицират проблема в двигателя на хеликоптера „Инджинюъти“, който му попречи миналия уикенд да извърши първи полет на Марс, и го разрешиха с нова версия на програмите, съобщи пресслужбата на НАСА на сайта на ведомството.
„Всички системи на „Инджинюъти“ са в изправност, но за решаването на проблема трябваше да обновим софтуеъра за контрол на полета. Разработката му не изискваше особени усилия, но проверката и инсталирането на новата версия ще отнеме доста време. Идната седмица ще обявим нова дата на първия полет на хеликоптера“, се посочва в съобщението.
Проблемът възникна при високоскоростен тест на роторите на 1,8-килограмовия апарат в събота, преди планирания за тогава първи полет на „Инджинюъти“ на Марс.

Хеликоптерът, който прилича на дрон, стигна до Марс с роувъра „Пърсивиърънс“ и беше спуснат на повърхността на планетата в началото на април. Марсоходът кацна на Червената планета на 18 февруари.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКЛюбопитно
Открити в България човешки останки на 45 000 години доказват смесване с неандерталците
Всички индивиди от пещерата в „Бачо Киро“ са имали неандерталски прародители от 5 до 7 поколения преди тях.
Генетичното секвениране на човешки останки отпреди 45 000 години, открити в България през 2020 година, говорят за неизвестна миграция към Европа и доказват, че смесването с популации на неандерталци са били по-чести, отколкото се предполагаше, предава Франс прес.
Тези човешки останки, сред които фигурираше цял зъб, бяха открити в пещерата „Бачо Киро“ през 2020 година. Генетичното секвениране установи, че тези индивиди са били по-близки до сегашното население на Източна Азия, на Северна и Южна Америка, отколкото до европейците.
Откритието подсказва, че те са били част от човешка миграция в Европа, която не е била позната досега в генетичната история на миграциите, се казва в проучване, публикувано в сп. „Нейчър“.

Генетичните изследвания са доказателство за това, че е съществувала известна приемственост между първите съвременни хора в Европа и хората, които са живели по-късно в Евразия, се казва в проучването.
Те променят първоначалните ни представи за първите човешки миграции в Европа.
Според ръководителката на изследването Матея Хайдиняк от Института за еволюционна археология „Макс Планк“ новите открития говорят за бурната история на съвременните европейци на континента, където е имало обмен на населения.

Останките, открити в пещерата „Бачо Киро“ в България, показаха на първо време, че хората са живели редом с неандерталците по-рано, отколкото се предполагаше. Но генетичният им анализ подсказа също, че тези първи хора и неандерталците са се възпроизвеждали помежду си по-често, отколкото си представяхме.
Всички индивиди от пещерата в „Бачо Киро“ са имали неандерталски прародители от 5 до 7 поколения преди тях. Това говори за факта, че възпроизводството между първите хора, населили Европа и неандерталците, са били често явление, според Хайдиняк.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУКИнтересно
Мини-хеликоптерът „Инджинюъти“ оцеля при първата си самостоятелна нощ на Марс
Фактът, че апаратът успя да оцелее при студената марсианска нощ, е важен етап при по-нататъшното му използване.
Мини-хеликоптерът „Инджинюъти“, който пристигна през февруари на Марс прикрепен към роувъра „Пърсивиърънс“, оцеля след прекарване на първата си самостоятелна нощ на Червената планета, предава Франс прес.
Според представители на НАСА това е бил важен етап преди първия му полет. Свръхлекият вертолет, който прилича на голям дрон, се отдели в събота от роувъра „Пърсивиърънс“, кацнал на Марс на 18 февруари.
„Инджинюъти“ се захранваше дотогава от електричеството на марсохода, но сега зависи единствено от слънчевите си батерии. Те са му нужни, за да се затопля по време на мразовитите марсиански нощи, достигащи температури до минус 90 градуса по Целзий.

Фактът, че апаратът успя да оцелее при студената марсианска нощ, е важен етап при по-нататъшното му използване. Според ръководителката на проекта „Инджинюъти“ Мими Аунг от Лабораторията за ракетни двигатели в Пасадена, мини-хеликоптерът е в добро състояние благодарение на изолационните материали, на радиаторите и на запасите си от електричество в батериите.
През следващите дни хеликоптерчето ще премине през тестове на моторите и сензорите си. Ако всичко е наред неговият първи полет ще бъде проведен не по-рано от 11 април вечерта. Ако той се окаже успешен, това ще бъде значимо техническо постижение, тъй като гъстотата на марсианската атмосфера е равна едва на 1 процента от земната, изтъква агенцията.
BG VOICE - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
⇩ Коментирайте ⇩