Реал Мадрид и носителят на Шампионската лига Манчестър Сити си поделиха пулсиращо равенство 3:3 в първия четвъртфинален мач на 9 април.

Бернардо Силва изведе Сити напред с нисък свободен удар, но автоголът на Рубен Диас и голът на Родриго помогнаха на Мадрид драматично и бързо да се противопостави. Бързият отговор на самия Манчестър Сити през второто полувреме чрез Фил Фоден и Йоско Гуардиола зашемети рекордните 14-кратни победители, но те измъкнаха равенството чрез изпепеляващото воле на Феде Валверде.

Вълнуващият мач се изигра в сянката на заплахата от страна на "Ислямска държава" да превърне в мишена всеки четвъртфинален двубой, като около "Сантяго Бернабеу" имаше засилено присъствие на охранители. Испанските власти съобщиха, че ще бъдат разположени 2000 полицаи, но мачът се изигра без инциденти извън терена. На него имаше много под затворения покрив на стадиона, който създаде гръмотевична атмосфера.

Гуардиола не пусна влиятелния плеймейкър Кевин Де Бройне, след като белгиецът заяви, че не се чувства добре малко преди мача, и предпочете Матео Ковачич в средата на терена заедно с Родри Ернандес. Бившият треньор на Барселона също така избра Стефан Ортега на вратата вместо опитния Едерсон, който едва се завърна от контузия в бедрото, докато Гвардиола преодоля съмнението за физическа форма и започна.

Треньорът на мадридчани Карло Анчелоти предпочете дефанзивния полузащитник Орелиен Чуамени в центъра на защитата пред Начо Фернандес и ранно прибързано предизвикателство от страна на французина проправи пътя за откриващия гол на Сити. След 33 секунди Чуамени неумело събори Джак Грийлиш и беше наказан, което означава, че ще пропусне втория мач.