Ливърпул беше отстранен от Лига Европа от Аталанта, като италианският отбор достигна до полуфиналите с 3:1 в мача на 18 април.

Аталанта е в последната четворка на европейския турнир за първи път от 1988 г. насам, въпреки че ранната дузпа на Мохамед Салах даде на Ливърпул победа с 1:0 във втория мач, благодарение на преднината им от три гола, установена в първия четвъртфинален мач на "Анфийлд" миналата седмица.

В това, което се превръща в отрезвяваща кулминация на сезона, Ливърпул спечели само три от последните си девет мача във всички състезания и отново изглеждаше уморен, след като вече беше изиграл 52 мача през този сезон.

Възможно е Юрген Клоп да покаже само Купата на Лигата за последния си сезон в Мърсисайд, тъй като отборът на германеца беше елиминиран от ФА Къп и Лига Европа и изостава от Манчестър Сити в надпреварата за титлата във Висшата лига.

Джан Пиеро Гасперини нарече мача в четвъртък може би най-важния, който Аталанта е играла някога, а играчите му бяха приветствани като герои при последния съдийски сигнал от пулсиращата публика на стадион "Гевис" в Бергамо.

Иззад трибуните бяха изстреляни фойерверки, а на терена привържениците скачаха и ревяха при огромната победа на техния отбор срещу гигантите на европейския футбол.

За последен път Аталанта достигна до полуфинал в европейско състезание през 1988 г., когато беше отстранен от Мехелен в старата Купа на носителите на купи.

Тогава Аталанта беше отбор от Серия Б, но бъдещето е все по-светло за исторически малкия, провинциален клуб, който се представя доста по-добре, откакто Гасперини пое ръководството през 2016 г.

Достигането до последната четворка надминава дори достигането им до четвъртфиналите на Шампионската лига през 2020 г., където имаха огромния късмет да загубят от Пари Сен Жермен.

Това участие дойде в разгара на пандемията от Ковид-19, когато Бергамо се превърна в епицентър на смъртоносна световна здравна криза.

Аталанта все още има възможност да увенчае управлението на Гасперини с първия голям трофей на клуба след Купата на Италия през 1963 г.