Съдебните власти в САЩ поискаха от българското правосъдие екстрадирането в Америка на 29-годишния Желяз Андреев от Добрич. Той е заподозрян, че в съучастие с други българи и американски граждани е участвал в  нарушаване на ембаргото, наложено на Сирия от Вашингтон. Това е станало през доставката на части за самолети от гражданската авиация, но с двойно предназначение. Частите са били пращани на Syria Arab Airlines, които според САЩ съзнателно са пренасяли оръжия за терористичната организация "Хизбула" и Иранската национална гвардия в миналото.

За разследването BG VOICE писа още през миналата година, когато властите в Маями съобщиха, че са повдигнали обвинения на 11 души във връзка със случая. Петима от тях са българи и са работили в софийския офис на компанията „ AW-Tronics", чрез която според съдебните власти са извършвани престъпленията. Останалите са собствениците на фирмата, която има офиси във Франция, Великобритания, САЩ и Китай - братята Али и Араш Каби, тяхната сестра, трима сирийски граждани и сирийският авиопревозвач. В края на миналата година семейство Каби призна вината си и получи между 13 и 24 месеца наказание.

В събота полицията в Добрич арестува Желяз Андреев, примамвайки го да се яви сам уж за справка, свързана с катастрофа, на която е станал свидетел. Когато се появил, веднага бил прибран зад решетките. Това означава, че скоро може да се очакват арести и на останалите българи, срещу които има повдигнати обвинения.

Според американската прокуратура Андреев може да получи до 25 години затвор в САЩ. Срещу него има две обвинения за измама и нарушаване на ембаргото за търговия със Сирия.

Желяз е завършил Природо-математическата гимназия в Добрич, а докато учи културология в Софийския университет, си търси работа. "Желяз кандидатства за работа в "АВ-Троникс" през сайта jobs.bg и след като е одобрен на интервю, стартира на позицията "продавач - интернет търговия" - най-ниското ниво в йерархията на отдел "Продажби". Задълженията му били да се свързва директно с клиенти по имейл и по телефон с цел презентиране на продуктите и услугите на компанията и продажбата им", разказва приятелката на Андреев Милена Здравкова.

За разлика от останалите обвиняеми българи по разследването

Желяз не е заемал ръководна позиция

във фирмата, която е напуснал през 2016 г. Негови приятели разказаха, че това било кол център, като фирмата се явявала посредник в продажбата на части за две области - електроника и авиация. Работещите в компанията е трябвало да се свързват с потенциални клиенти, които се подават от мениджърите им, и да им предлагат части, от които фирмите могат да имат нужда. Името му се споменава в обвинението на няколко пъти във връзка с мейли с фактури и поръчки, които той е изпращал и получавал от сирийските авиолинии между октомври 2013 и март 2014 г. Там пише, че със 7 свои действия Андреев е нарушил два текста от американското законодателство. Първото е, че е участвал в сговор за нарушаване на ембаргото, въведено от закона за извънредни международни икономически правомощия, и се е опитал да измами US властите (наказуемо до 5 години затвор), а второто е износ и опит за износ в държава, за която действа ембарго (наказуемо до 20 години затвор).

Във фейсбук е създадена група "Да спрем екстрадирането на Желяз". Негови близки коментират, че всички служители на позицията на Желяз имали наложен норматив за брой обаждания и брой продажби, които да постигат на дневна база. "Предоставеният набор от клиенти не е по избор на служителите. Американската компания не запознава служителите си със спецификите на тези клиенти или съществуващите регулации на САЩ с държавите, в които са базирани тези фирми", пише във фейсбук групата за Андреев.

Според поддръжниците на Желяз американските му шефове не предупредили служителите си за ембаргото. Нещо повече -

ембаргото се заобикаляло през София

- става ясно от разследването във Флорида.

Желяз разказва, че сирийският авиопревозвач е бил разработен като клиент, преди той да започне работа във фирмата, и уточнява, че позицията, която е заемал, не му давала възможност нито да си подбира клиентите, нито да ги проверява. Всъщност започва да контактува с тях в самото начало на работата си във фирмата, докато бил още на изпитателен срок.
Това се потвърждава и от факта, че той не е сред адресатите на мейла, изпратен от Каби до мениджърите в българския офис, в който се казва, че частите до държави в Близкия изток не трябва да бъдат изпращани от американския офис, защото се задържат от митниците, а трябва да минават през офиса в София.
"Работихме под постоянен стрес за достигане на таргети, особено в периода на изпитателен срок - от нас се очакваше просто да правим обаждания и да изпращаме имейли, за да вземем възможно най-много поръчки", разказва той и уточнява, че не е получавал бонуси от тези сделки.

Съдът в Добрич, където ще се гледа искането за екстрадиция, няма много широко поле на действие, но за първи път ще трябва да решава дело, свързано с прилагане на американските закони извън границите на самата Америка.

От окръжната прокуратура в Добрич съобщиха, че се чакат материалите по преписката, като престъпленията, в които Андреев е обвинен, отговарят на измама и контрабанда по българското законодателство. Последната дума по него ще има Варненският апелативен съд. Процесът трябва да приключи до 90 дни.

Имало ли е други случаи, в които България е отказвала екстрадиция
През 2012 г. беше задържана Гергана Червенкова, срещу която имаше обвинения за незаконна онлайн търговия с лекарства и пране на пари. След обществения натиск през 2013 г. САЩ оттеглиха искането за екстрадицията и делото беше прекратено.

През 2014 г. съдът в Благоевград отказа да екстрадира Цветанка Захаринова, която беше осъдена на две години затвор за източване на кредитни карти през 2003 г. Тя се укри от щатските власти и се върна в България, където делото за предаването й продължи осем години и в крайна сметка беше прекратено поради изтичане на давността.

През 2016 г. Софийският градски съд прекрати делото за предаването на Недко Недев, който беше издирван в Щатите по разследване за финансови измами. Причината беше, че според експерти Недев страда от шизофрения в остра форма и това му състояние не позволява предаването му в САЩ.