Американците ни признават като общност. И правят все повече жестове към нас - не само ни съдействат при организиране на събори и празненства, но и издигат нашето знаме. Обикновено картината с развeтия трикольор може да се види за 3 март или 24 май в Чикаго или в някой друг голям град. Но този път знамето ни е поставено на видно място в Рок Спрингс в щата Уайоминг и ще остане там цялото лято - чак до началото на октомври.

Търговската камара на града зарадва жителите си с инициатива за показване на всички народи, които могат да бъдат открити там. За тази цел служителите са преброили колко са тези култури и са събрали националните им знамена, които да закачат пред сградата на камарата. Така на 17 май пред камарата са били издигнати цели 56 знамена. Церемонията по вдигане на знамето е част от програмата Adopt-A-Flag, в която хората и бизнесът в общността спонсорират знаме.

Българският трибагреник е бил закачен наред с тези на германците, англичаните и французите. Други държави, които са били включени, са Индия, Япония, Филипините. От народите, които имат значително население с имигранти в Америка, участват още Гърция, Италия, Полша, Русия.

"Идеята беше да демонстрираме всички националности, които са в основата на създаването на нашия град, който е известен исторически с добива на въглища", каза специално за BG Voice Рик Лий, главен изпълнителен директор на търговската камара в Рок Спрингс.

Първите заселници са се установили в града през 70-те, като официалното му учредяване е през 1888 г. В централната част на града е имало десет въглищни мини и няколко отдалечени "въглищни лагери", които изисквали много работна сила. По това време Рок Спрингс е бил известен като Дом на 56 националности, понеже заради многото жители от различни краища на света се е превърнал във втория по големина "melting pot" на запад от река Мисисипи след Сан Франциско. Повечето от оригиналните националисти все още са представени от потомци, живеещи в Рок Спрингс днес.

Още през 1936 година в списъка на работниците на "Union Pacific Coal Compnay" e имало българи наред с представители на други 32 националности, показват архивите. За съжаление не успяхме да намерим българин, който живее там. Според камарата знамената ще се закачат всяко лято.