Криминалният процес срещу бившия шеф на предизборния щаб на Тръмп Пол Манафорт се движи с доста бързи темпове в сравнение с повечето федерални съдебни производства. Прокурорите призоваваха повече от 15 свидетели на скамейката, откакто случаят започна преди две седмици. А защитата приключи само за часове във вторник и сега чакаме присъдата от съдебните заседатели.

Специалният прокурор Робърт Мюлер и другите прокурори представиха доказателства, с които да покажат пред съдебните заседатели, че Манафорт е скрил данъци за $16,5 милиона, докато е работил като лобист и политически консултант за проруски украински служители, и че е извършил банкова измама, когато тези нечисти доходи са изчезнали, и е взел с измама заеми за над $20 милиона.

Според показан в съда имейл от януари 2016 г. служителка в офиса на Манафорт го предупредила, че спешно трябва да осигури $120,000 за покриване на личните му разходи. Освен това той имал дългове за поне $300,000 към "Американ експрес". Въпреки това от Федералната спестовна банка му били отпуснати заеми срещу ипотеки, като единият от тях за 16 млн. долара бил одобрен лично от главния изпълнителен директор на банката Стийв Калк, защото последният искал пост в администрацията на Тръмп.

Според обвинението Манафорт е работил за подкрепяния от Кремъл украински президент Виктор Янукович, но след свалянето му от власт през 2014 г. нямало кой да му плаща големи суми и тогава започнали финансовите му проблеми.

Манафорт, дългогодишен републикански политически консултант, е първият, който ще бъде съден като част от разследването на Робърт Мюлер за намесата на Русия в президентските избори в САЩ през 2016 г. Той е спечелил милиони долари, работейки за украински политици, преди да бъде назначен на неплатена позиция в кампанията на Тръмп, която продължи пет месеца.

Манафорт твърди, че е невинен по 18-те обвинения за банкови и данъчни измами, сред които е липсата на отчитане на сметки в чужбина и фалшифициране на документи за получаване на банкови заеми.

Междувременно адвокатите на Манафорт изясниха във встъпителната си реч, че ще се съсредоточат върху Ричард Гейтс, дългогодишния сътрудник на Манафорт, който казва, че е отговорен за финансовото водене на отчети.

Гейтс, който е бил дясна ръка на Манафорт цели десет години, беше заместник-председател на кампанията на президента. Той се призна за виновен през февруари и съдейства на властите заради възможността за намаляване на присъдата му. Пред съда Гейтс даде показания за това как той и Манафорт преправяли финансови документи, скрили чужди доходи и фалшиви данъчни декларации.

Някои анализатори смятат, че Манафорт е продължавал да поддържа връзки и да търси клиенти в Русия или Украйна, докато е бил шеф на кампанията на Тръмп, и че има вероятност да го е правил от апартамента си в " Тръмп тауър".

Разпитът на свидетели от страна на прокуратурата приключи в понеделник. В последния ден бяха показани имейли от Стив Калк до Манафорт, в които първият изброява желани правителствени постове, които Манафорт да му помогне за заеме. После малко неочаквано за някои анализатори защитата обяви във вторник, че няма да разпита нито един свидетел. Така самият Манафорт също няма да свидетелства. Той бил попитан от съдията дали ще отговаря на въпроси и казал, че няма да го направи. Съдията потвърди, че подсъдимият има право да запази мълчание по силата на Петата поправка в Конституцията, за да избегне да навреди на себе си. Защитата поиска от съда делото да бъде прекратено, тъй като прокуратурата не успяла да предостави ясни доказателства за вината на бившия стратег на Тръмп. Според адвокатите на подсъдимия четири от обвиненията за измама срещу Федералната спестовна банка трябва да бъдат свалени въз основа на показанията на Рик Гейтс, че тази институция не може да бъде и не е била измамена, ако нейният основател е искал Манафорт да получи заем.

Ако бъде признат за виновен по всички обвинения, Манафорт може да получи до 305 години затвор. Той вече е в ареста във Вирджиния, след като наруши правилата на пускането си под гаранцията и се опита да повлияе на свидетели по делото.