Вашингтон, 7.05.2003 г. Среща на българската делегация, водена от министър Соломон Паси, с Джон Маккейн. На снимката е и посланик Елена Поптодорова

Джон Маккейн познаваше България отблизо и мнозина го определят като добър приятел на Родината ни. Сенаторът е идвал у нас два пъти, а почти всяка делегация на високо ниво се е срещала с него във Вашингтон през последните 20 години. Но най-много срещи с него има бившият ни посланик в САЩ Елена Поптодорова. "Губим не просто носителите на тази историческа памет от студената война и падането на Берлинската стена - мост между тези две епохи. Но губим човек с мисия, човек с убеждения", каза специално за BG VOICE Поптодорова. "Като че ли започват да изчезват тези политици от световен ранг, които имаха усещане за по-висока мисия, и постепенно се приплъзваме към повече склонни към сделки и конюнктурни договаряния политици", добави бившият ни посланик.

Според Поптодорова България дължи много на Маккейн, на усилията му за изграждане на свободна и демократична Европа.
Първото му посещение в България е през август 2001 година във връзка със стремежите на страната ни за членство в НАТО.  Тогава Маккейн казва: "Шансовете на България да се присъедини към НАТО следващата година са добри, въпреки че остават много неща да се направят. Аз лично горещо подкрепям - и мисля, че това се споделя от мнозинството от Конгреса на САЩ - българската кандидатура за членство в НАТО." Маккейн тогава се среща с президента Петър Стоянов, премиера Симеон Сакскобургготски и с министрите на външните работи Соломон Паси и на отбраната Николай Свинаров. През 2001 година България се люшка от историческата си обвързаност с Русия и желанието за членство в НАТО и ЕС. Тогава президентът Петър Стоянов награждава Маккейн с орден "Стара планина" I степен.

"Сенаторът Маккейн беше много силен фактор да се засили сигурността у проатлантическите политици у нас да следват целта си по по-енергичен и по-убедителен начин", казва Поптодорова. Според нея членството на страната ни в НАТО и гласуването в Конгреса се дължи именно на усилията на сенатора Маккейн.

Той идва отново в България през 2014 г. заедно с двама свои колеги - сенаторите Рон Джонсън и Крис Мърфи. Срещна се с премиера Пламен Орешарски и с президента Росен Плевнелиев.  Основна тема на разговорите тогава са събитията в Украйна и енергийните проекти на Русия на Балканите и в Европа. След неговото посещение България се отказва от участие в проекта "Южен поток", който щеше да донесе и санкции за страната от Брюксел.

"Той винаги това се опитваше да поясни в срещите си - България трябва да бъде еманципирана, самостоятелна в рамките на Алианса и своята евроатлантическа принадлежност, да има самочувствие да отстоява своя независима политика, особено в областта на енергетиката, казва Елена Поптодорова. - Енергетиката е един от най-важните компоненти от националната сигурност непосредствено след военната политика."

Тогава правителството на БСП отказва да награди сенатор Маккейн по предложение на посланика ни по повод 10-годишнината от членството на България в НАТО, но президентът Плевнелиев му връчва медал. "Тогава тревогата отново беше как Русия би приела такава награда", обяснява Поптодорова.

Няколко дни след посещението му в София Маккейн се среща във Вашингтон и с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който тогава е в опозиция. Борисов и Маккейн обсъждат ситуацията в Европа и развитието на кризата в Украйна. Строителството на газопровода „Южен поток" също беше акцент в разговора.