През 2011 г. в Америка се провежда най-голямото проучване в света на романтичните взаимоотношения между хората. В него участват над 100,000 души и са събрани много мнения, коментари и изводи, които влизат в книга с името NORMAL BAR, написана от Кристина Нортръп. Пепър Шварц и Джеймс Уайт. Една от основните теми, изследвани вътре, е щастието на двама души във връзка и кога тя трябва да бъде прекъсната.

Оказва се, че 50% от всички женени двойки в даден момент развалят семейството си. Както знаем, късането е трудно нещо и затова повечето хора предпочитат да лъжат, да изневеряват, да страдат и какво ли не само за да го избегнат. В труда се споменава, че ¼ от партньорите са изключително нещастни във връзките си, но продължават да ги влачат година след година. Те си повтарят: „Това е най-доброто, което мога да получа" или „Просто така стоят нещата".

Авторите са убедени, че тези хора могат да бъдат далеч по-щастливи и да имат по-добри връзки. Дори да се опитат да подобрят настоящата, в която не се чувстват особено комфортно. Щастието не е само въпрос на късмет, то се създава и се пази. Щастливите двойки общуват много помежду си и споделят не само физическа интимност. Успешната връзка има и своите спадове, но когато и двете страни желаят тя да се „оправи",  полагат необходимите усилия и изглаждат нещата. Когато единият партньор откаже да участва в оживителния процес на отношенията, те се късат.

Кой от двата пола е по-склонен да къса връзката?

Според анализираните данни няма никаква тенденция, която да обвини единия пол като по-немарлив и нежелаещ да се потруди за спасяването на връзката. Мъжете и жените еднакво са склонни да обмислят различни възможности, когато има проблем. 37% от запитаните споделят, че мислят за раздяла през цялото време. 33% също са склонни да приемат тази опция, но не са обсебени от нея. 12% въобще не я допускат като възможност, а 20% разкриват, че рядко я разглеждат като вариант. При нещастните двойки цифрите, клонящи към раздяла, стигат до 87%.

Медиите влияят ли на решенията в личния живот на хората, и то в посока към раздяла, когато при двойката има проблем?

Като се имат предвид купищата изследвания, които потвърждават, че медиите влияят върху човешките взаимоотношения, в книгата NORMAL BAR се разглежда и тази тема. 37% от жените и 36% от мъжете признават, че са повлияни от медиите. Това е тревожно, защото може да се получат огромни грешки, когато хората сравняват реалния си живот с изкуствено представения илюзорен свят на екрана. Никоя връзка не може да сравнява своите върхове с тези, които вижда в холивудските продукции. Поне не и през цялото време!

Какво притеснява най-много тези, които са решили да напуснат партньора си?

Това, което най-много плаши и мъжете, и жените, е фактът, че после може да съжаляват за стореното. 37% от жените и 27% от мъжете споделят, че не искат да съжаляват цял живот за постъпката си и това ги кара да се колебаят. Повечето разбират, че не могат да предвидят бъдещето и дали раздялата е грешка и смятат, че веднъж направят ли го, после не могат да го поправят. Вторият по големина страх е търсенето на нова половинка. Това е причината 18% от мъжете и 12% от жените да не напускат партньорите си, макар да не са особено щастливи с тях.

Третото най-плашещо нещо е самотата, страхът да не останеш без половинка. Той е спирачка за 11% от мъжете и 14% от жените. Изненадващо децата не са сред главните причини, които могат да задържат двама души заедно, макар и без любов. Това разбива стереотипа: „Да останем заедно заради децата." Парите, или по-точно техният недостига по-скоро „мотивират" дамите да търпят партньорите си.

Кога трябва да осъзнаете, че е време за раздяла?

Едно е да си мислиш да си тръгнеш, друго е да го съобщиш на половинката си и да го направиш. Ако връзката е изпълнена с насилие (психическо, физическо или и двете), един побой или поредното тръшкане на вратата може да прелее чашата. В случай че това е връзка, която се крепи от дълго време и само единият партньор е нещастен, е трудно да разбере кога е настъпил моментът и още по-трудно да го обясни на другия.

Ето защо хората могат да живеят без любов години, без дори и да си помислят за раздяла. Решението за скъсване на отношенията/брака може да се появи внезапно и да стане от раз. Но според мащабното изследванe, описано в Normal Bar, по-честият случай е, че двойките са склонни да се изтезават взаимно и да поддържат една „умряла" връзка, оставайки заедно по-дълго, отколкото е необходимо.

Дори когато човек е сигурен какво трябва да направи, пак му трябват воля и смелост. Един от ключовите сигнали е, че оставането е по-трудно, отколкото тръгването. А ето и някои други знаци:

„Напуснах съпруга си, когато се опита да ме изхвърли от движеща се кола, докато се биехме в нея" - жена на 41 години с 11-годишен брак и деца;

„Когато тя ми каза, че смята, че има по-добър за нея, аз бях съсипан", 44-годишен мъж, женен от 15 години, с деца;

„Тръгнах си, защото разбрах, че не ме обича вече" - 34-годишна жена с 6-годишна връзка зад гърба си.

„Тя имаше връзка по интернет цяла година с мъж, който не беше виждала. Повече не можех да й имам доверие" - 38-годишен мъж с 6-годишен брак.

„Знаех, че повече не мога, когато мъжът ми шофира пиян, докато децата ни бяха в колата" - 43-годишна жена, омъжена от 16 години.

Ашли Рийч, "Хъфингтън пост"