Доналд Тръмп трябва да реши каква ще е съдбата на зет му и съветник Джаред Къшнър, който попадна във фокуса на руското разследване на ФБР

След девет дни презокеанско пътуване Доналд Тръмп се  завърна във Вашингтон, където го посрещнаха още въпроси по разследването за руската намеса в изборите, които достигат най-близките му хора. Сега фокус на разследването е неговият зет и съветник Джаред Къшнър. Към него властите проявяват интерес заради подозрения, че след изборите се опитал да създаде таен канал за комуникация с Москва, за нуждите на който да бъдат използвани подсигурени срещу подслушване руски сгради и ресурси в САЩ според "Вашингтон пост". Къшнър обсъждал идеята с руския посланик Сергей Кисльов, за когото американското разузнаване смята, че е руски таен агент. "Ню Йорк таймс" пък твърди, че Къшнър търсел директна връзка с руския президент Владимир Путин, използвайки близък до него банкер.

Къшнър е единственият настоящ служител в Белия дом, смятан за ключов обект на разследването, макар ФБР и комисиите в Конгреса, разследващи руската намеса, да се интересуват още от бившия съветник по националната сигурност на Тръмп Майкъл Флин, бившия ръководител на кампанията му Пол Манафорт, личния адвокат на президента Майкъл Коен и бившите му съветници Роджър Стоун и Картър Пейдж.

Комисиите в Конгреса са изпратили призовки за документи, имейли и комуникации, свързани с Русия, на бившите служители в екипа на Тръмп и искат те да свидетелстват под клетва. Засега те отказват да сътрудничат, макар че някои са обещали да предоставят част от исканите им данни.

Разследванията около Тръмп и руската намеса в изборите обаче напълно консумират времето и усилията на Белия дом и забавят всяка тяхна инициатива - здравната и данъчната реформа, бюджета и вдигането на тавана на дълга.

За Тръмп сега предстои важното решение каква ще е съдбата на съпруга на дъщеря му Иванка. Някои съветници в Белия дом обсъждат възможността Къшнър да получи друга позиция с по-малка тежест или да си вземе отпуск поне докато предполагаемите връзки в Русия не спрат да бъдат във фокуса на общественото внимание.

В неделя обаче президентът застана зад Къшнър и отхвърли твърденията, че той се е опитвал да създаде таен канал за връзка с Кремъл. „Според мен много от информациите, които изтичат от Белия дом, са лъжи, изфабрикувани от медиите, създаващи фалшиви новини", написа Тръмп в туитър. Тръмп обяви, че има „пълно доверие" в Къшнър, който „върши чудесна работа за страната". „Освен това, което е по-важно, е и много добър човек", добавя държавният глава.

Докато всички тези разследвания са предмет на високо внимание в обществото, Тръмп обмисля сериозни рокади в Белия дом и създаването на "war room", който да отговаря бързо на всички нови твърдения, които се появяват всеки ден за руското разследване. Президентът обмисля да върне в орбитата си хора, които бяха близки съветници по време на кампанията, като бойния Кори Левандовски. Моделът за "war room" е измислен от екипа на Бил Клънтън по време на скандала с Моника Люински.

Евентуални промени в Белия дом биха засегнали Къшнър, главния стратег Стивън Банън, началника на кабинета му Райнс Прибъс и прессекретаря Шон Спайсър. Междувременно в понеделник напусна директорът на комуникационния екип на Белия дом Майк Дъбки.