Ваня Шекерова

Константин Ганчев е завършил НСА със специалност магистър кинезитерапевт. Член е на Асоциацията на българските кинезитерапевти и рехабилитатори, зам.-председател на  Българската организация по спортна кинезитерапия. Хоноруван преподавател в НСА към катедра „Кинезитерапия" от 1996 г. Започнал е професионалния си път в Център по протезиране - Горна баня. 

Защо най-често болката ни удря във врата?

Това е най-подвижната част от гръбначния стълб и е най-уязвима. Травмите в шийния дял може да са в резултат на катастрофи, падания отвисоко. В момента меката тъкан може да е била наранена, но без да даде сигнал за това. И с времето да се прояви. Даже нищо да ти няма в една катастрофа с камшичен удар, е хубаво да се обездвижи вратът. Да му се даде покой, да се проследи и да се направи впоследствие профилактична рехабилитация. Аз съм минал по този път - катастрофа с камшичен удар, правене на мъж, без да си обърна внимание и ето на 40 вече имам листеза и дискова херния.

Възможно ли е само с корекция на стойката болката да изчезне?

Да, особено ако е в по-ранна възраст. Едно време задължително преглеждаха децата в училище за гръбначни изкривявания и ако имаше някой с такова - насочваха го към лечебна физкултура. Има гръбначни изкривявания с неизяснен произход, но повечето са от неправилната стойка. Тя се коригира с помощта на кинезитерапия. Не във фитнеса. Като отидеш в залата и кажеш, че искаш да отслабнеш, никой не те пита имаш ли съпътстващи заболявания. И ти дават програмата, която си знаят, без да е адаптирана към твоето тяло.

Каква е правилната стойка?

Двете дъги на гръбначния стълб трябва да са под определен градус. Когато са по-изгладени или по-вдлъбнати - това вече е предпоставка за нещо, което ще се случи с гръбнака и то няма да е добро. Когато ходиш или седиш, брадичката трябва да е леко дръпната назад - така че като пуснеш отвес, да ти се падне на югуларната ямка между ключиците. Изопването на врата напред води до дисбаланс на мускулите и извивката изчезва. Жените са по-предразположени към това, тъй като са по-подвижни. Гъвкавостта води до халтавост на ставите и ако нямаш добре балансирана мускулатура, излизат проблеми не само във врата и гръбнака. Мускулатурата е активната съставка на всяка една става. Така че чисто волево с правилните напътствия можем да тренираме правилните мускулни групи. От дисбаланса на мускулите идват и радикулитът, и ограничените движения, и сковаността, и притисканията на кръвоносни съдове, които причиняват световъртеж, главоболие. Най-големият ни враг е статичното натоварване на гръбнака, респективно на врата. Смяната на позицията, раздвижването на всеки час-два е шанс да намалим оплакванията.

Важно ли е да се наблюдаваме как ходим, как седим или стоим?

Много. Има вече много обучителни филмчета в интернет, средно интелигентният човек може да открие това, което го интересува. 
Кой е правилният начин да седиш, така или иначе по-голямата част от денонощието седим. 
С прав гръб, коленете - под прав ъгъл. Ако столът не е специализиран, в поясния дял трябва да има възглавничка. Проекцията на брадичката да пада в югуларната ямка. Раменният пояс трябва да е максимално релаксиран, т.е. нивото на плота да е такова, че да няма нито напрежение, нито прекомерно отпускане.

Казват, че за врата и гърба не е хубаво да се спи по корем.

Възглавницата трябва да е ниска. Матракът трябва да е средно твърд, когато човек се отпусне, да не потъва много. Гръбначният стълб не трябва да увисва, както и главата, за да не се създава напрежение във врата. Анатомичните възглавници не са панацея, не всеки път решават проблема.

Кои са движенията, които укрепват мускулите на врата?

Тези, които разгъват главата назад, трябва да са по-засилени. По принцип анатомично мускулите, които сгъват, са малко по-силни от разгъващите. Когато наведеш брадичката напред, сгъвачите се засилват и се появява дисбаланс. За да укрепнат екстензорите, е нужно да се правят специални упражнения.

Има ли лек за шиповете?

За мен няма. Калциевите отлагания върху различните ставни повърхности на прешлените са свързани и с износване на ставния хрущял. Свързано е както с естествения процес на стареене, така и със свръхподвижността на ставата. Процесът може да се задържи с развитие на мускулите, с правилния баланс между мускулните групи, с правилно натоварване. Ако говорим за врата, няма нужда цял ден да се взираш в компютъра, телевизора, телефона. Работейки, мускулатурата храни тези сегменти и разтоварва като амортисьор ставния хрущял. Гарантира му по-дълъг живот и облекчава проблема. Напоследък зачестиха дискови хернии в областта на врата. От седенето идва проблемът, не от копаенето. Ние до такава степен вече сме си избягали от природата, създала ни да тичаме, да ходим, да копаем, че прекарваме по-голямата част от деня в седяща позиция. Принудително. Хубаво е на час, час и половина човек да става поне за минута-две, да променя позицията на врата, ако може да се разходи, да направи елементарни движения в една равнина. Сгъваш напред, разгъваш назад десетина пъти, завърташ наляво и надясно пак толкова, наклони на едната и другата страна. С ръка натиск върху челото и движение на главата напред. Но да няма смесване на осите като търкулване на главата например.

Ще помогне ли масаж?

Разбира се, стига да е направен от специалист, който знае как и къде да пипа.