сн. „Актуално”

Три инициативни комитета бяха допуснати от Централната избирателна комисия (ЦИК) да агитират като застъпници срещу строежа на ядрени мощности в България за националния референдум на 27 януари 2013 г. Още един комитет кандидатства пред ЦИК - на ВМРО, но неговата заявка бе отхвърлена. Обяснението на комисията е, че той няма алтернативна позиция, а повтаря декларираното от инициаторите на референдума от БСП. Трите противници на АЕЦ са заявени от Борислав Сандов от партията „Зелените", Мария Капон от ЕНП и Иван Иванов от Синята коалиция.

Комитетът на Сандов се казва „Зелените алтернативи против АЕЦ". Освен „Зелените" и други екологични организации в него участват Българската антиядрена коалиция и Българската фотоволтаична асоциация. „Ядрената енергетика следва да бъде нещо от миналото, от което ние ще се срамуваме. Имаме технологиите, имаме възможностите, имаме инвестициите, които желаят хората да направят, но най-важното е хората да се откъснат от монополите, които им се налагат в енергетиката", каза Борислав Сандов.

„Един от основните акценти в нашите кампания е, че ядрената енергетика е опасна, вече има пет реактора в света, от които изтече радиация и се получи най-сериозната авария. Това е един процент от всички съществуващи реактори, това е огромен риск за малка страна като България, в която, ако се случи подобно нещо, ние просто трябва да затворим тази страна. Тя фалира и с нея се приключва", заяви той.

Сандов добави, че ядрената е най-скъпата енергия, вече всички анализи говорят, че киловат инсталирана енергия в ядрена енергетика превишава 5 хил. евро. „Което е два пъти повече от най-скъпата възобновяема енергия, каквато е фотоволтаичната. Там цените падат драстично и политиките на ЕС са за подкрепа и развитие на технологии, които използват възобновяеми енергийни източници (ВЕИ)", разясни той. В подкрепа на тезата си Сандов се позова и върху корупцията в атомната енергетика. 

Инициативен комитет, организиран от Синята коалиция, е внесъл 14,830 подписа. Той е против строежа на АЕЦ „Белене", но в същото време не се противопоставя на изграждането на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй", както и за удължаване на живота на 5-и и 6-и блок на централата, тъй като инвестициите в нея вече са изплатени и това наистина би била най-евтината произведена у нас енергия. Синята коалиция призовава правителството да предприеме необходимите стъпки за анулиране на лиценза на площадката за АЕЦ „Белене" заради висока сеизмичност на района, заяви Лъчезар Тошев в декларация от името на сините от парламентарната трибуна. Той посочи като пример сеизмичността на Вранча, Румъния, и разлома между Белене и Свищов. Депутатът отбеляза, че твърденията на предишния икономически министър Трайчо Трайков за сеизмичност от 4-та степен на площадката са далеч от реалността, защото такава сеизмичност може да се предизвика от местен епицентър, без да се взема предвид огнището във Вранча. Реалната сеизмичност е от осма степен, предупреди Тошев и припомни, че са ставали такива големи земетресения, например през 1977 г.

Въпреки че епицентърът е в Румъния, в България разрушенията са големи и в Свищов са загинали над 100 души, отбеляза депутатът. Тошев посочи, че скоро са били регистрирани две земетресения във Вранча - едното от 3.4, а другото от 4.7 по скалата на Рихтер. Според него румънски сеизмолози са предупредили за възможността за земетресения, докато техен български колега е заявил, че няма такава опасност.

„Някои учени у нас са готови да дават отговори, които да се харесат на тези, които искат да ги получат. Смятаме, че причината се крие в лошото заплащане на учените и затова те са склонни да обслужват определени интереси", коментира депутатът и призова кабинета да преразгледа политиката си спрямо учените и да им осигури добри доходи. Лъчезар Тошев припомни, че в писмо през 1986 г. руски учени сеизмолози са заявили, че площадката за АЕЦ „Белене" е с неприемливо висока сеизмичност и са предложили тя да бъде изоставена.

Около 11,000 подписа срещу АЕЦ „Белене" са внесени от Инициативния комитет „БеляНЕ" с председател председателят на Единна народна партия (ЕНП) Мария Капон. Алтернативната позиция е заявена така: „НЕ на развитието на ядрената енергетика с нова ядрена централа."

Проучвания на общественото мнение, публикувани в последните дни обаче сочат, че влиянието на тезите, защитавани от трите комитета - противници на ядрената енергия, не намират особени симпатии у българите. Очаква се вотът да е преобладаващо в подкрепа на изграждането на нови ядрени мощности (както всъщност ще бъде формулиран и текстът във въпроса на референдума, където името „Белене" няма да присъства - б.р.). От своя страна инициаторите за провеждането на референдума - БСП, обявиха, че се надяват да постигнат милион и половина гласове на български граждани с отговор „Да" на допитването. Националният съвет на БСП реши, че ще прави чрез екзит пол паралелно преброяване на гласовете на 100 хиляди участници. В интернет вече е активна и специалната страница http://referendumbelene.com/, на която всекидневно ще се публикуват новини около предстоящия вот.