Най-късно до края на октомври ще се роди бебе, с което населението на Земята за пръв път ще надхвърли 7 милиарда души и по всяка вероятност това раждане ще бъде в Китай или Индия - двете страни с над 1 млрд. жители. За съжаление няма статистика, която да се нагърби да каже точно кога и къде ще стане това събитие. Все пак ООН фиксира 31 октомври като датата на съдбоносното раждане, но събитията в миналото толкова често опровергаваха демографите, че очакванията са то да се случи по-рано от предвиденото. Всяка минута

на Земята се раждат по 267 бебета

и 108 души умират, пише в. "Ню Йорк таймс", като се позовава на оценка на неправителственото Бюро за демографски изследвания.
В хода на историята, откакто се водят писмени хроники, населението нараства все по-бурно: когато се е родил Исус, се е смятало, че по Земята бродят около 300 милиона души. Чертата на 1 милиард бе достигната едва след 1800 година. Още един милиард бе добавен само през единайсетте години на 21 век, така че предвижданията за нарастването на населението в бъдеще днес се третират със същата предпазливост и скептицизъм, както и дългосрочните прогнози за времето.

Дейвид Блум от факултета по публично здраве на Харвардския университет казва, че множеството непредвидими фактори правят глобалния поглед върху нещата проблематичен. Сред тях са

заразните болести, войната

научният прогрес, политическите промени и нашият капацитет за глобално сътрудничество, отбелязва той.
Преобладаващите очаквания обаче са демографският растеж да се забави, като прогнозите на ООН са през 2050 г. населението да бъде между 8 и 10,5 милиарда.

Ако нещо е ясно, то е, че пропорциите ще варират между континентите под влиянието на високите нива на раждаемост в Азия и Африка. Скоро Индия, с нейните сегашни 1,2 млрд. души, ще поеме водачеството от Китай, сега с 1,3 млрд. жители, като страната с най-голямо население в света.
Нигерия, която днес е най-населената африканска държава със 162 млн. души, ще преживее

бум на населението

което ще достигне почти 750 млн. до средата на века.
Друг пример: високо индустриализираната Германия и развиващата се Етиопия имат почти еднакъв брой жители - малко над 80 милиона. След 40 години обаче етиопците ще бъдат вече 174 милиона, докато германците ще се свият до 72 милиона.

Чистата тежест на числата означава, че ще се засили натискът за земя, храна и енергийни източници, зачестиха и опасенията, че ще се водят битки за природни ресурси. Мнозина са убедени, че съседни страни ще воюват помежду си заради вода.

По преценка на природозащитната организация „Световен фонд за дивата природа" (WWF) ще ни бъдат необходими три планети до 2050 г., ако не променим навиците си.

Преминаването дори на сегашния горен праг на населението ще ни се представи в нова светлина, ако го сравним с броя на хората, които Земята е приютявала през цялата история на човечеството. Според оценките от появата на хомо сапиенс досега на планетата е имало над 100 милиарда души от нашия вид и по тях трябва да съизмерваме сегашните 7 милиарда.