Голът на Мичи Батшуай през първото полувреме се оказа достатъчен за Белгия, която успя да се измъкне с 1:0 над Канада, която игра първия си мач за Световно първенство от 36 години насам. Вратарят на Белгия Тибо Куртоа спаси ранна дузпа на Алфонсо Дейвис, а Батшуай откри резултата в 44-ата минута. Възпитаниците на Джон Хердман от Канада, подкрепяни от гласовитите си фенове, имаха още една отхвърлена претенция за дузпа и доминираха през второто полувреме без успех. Белгия беше без контузения рекордьор по голове Ромелу Лукаку и през цялото време се бореше с темпото на нападателите на Канада. Но полуфиналистите от 2018 г. се закрепиха на върха в оспорваната група F след равенството без голове между Хърватия и Мароко по-рано в сряда. Канада се насочва към мача си срещу Хърватия в неделя, изпълнена със самочувствие, след като успя да се надиграва отбора, класиран на второ място в света, който следва да се изправи срещу Мароко. Северноамериканците, които играха с трима отзад и се равняваха по формацията на Белгия, започнаха ударно и Джонатан Давид стреля слабо встрани от вратата. При последвалия корнер удар на Таджон Бюканън беше блокиран от Яник Караско с ръка и след проверка на VAR в 11-ата минута беше отсъдена дузпа. Дейвис обаче отправи слаб удар, който бе спасен ниско вдясно от Куртоа, а след това прати отскочилата топка над напречната греда.

Застаряващата защита на Белгия се бореше с темпото на канадските нападатели и Джуниър Хойлет проби, след което стреля встрани. Аутсайдерите продължиха да настъпват, като Куртоа отрази силен удар на десния флангови защитник Алистър Джонстън, а Дейвид стреля извън целта.