Лютви Местан изгради партията си като дълга ръка на турските ислямисти в България

Турските медии всеки ден възторжено отразяват партията ДОСТ и дори не крият, че тя е направлявана от Турция. Кандидат за депутат от ДОСТ е водещият в BiT - режисьорът Евгений Михайлов. Колумнистът на в. „Джумхурийет" Дениз Кавукчуоглу в своята статия „Двуличие" проследява политическата кариера на бившия депутат от ДПС Ердинч Емруллах и неговата политическа формация. В коментара се посочва, че поради влошените отношения между ДПС и управляващата в момента в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и отказа на българската партия да играе ролята на „дългата ръка на Анкара в България", управляващите в Турция ислямисти са създали новата политическа формация ДОСТ. Според автора първоначалната цел на ПСР е да разцепи електората на ДПС на предстоящите парламентарни избори в България, а впоследствие ДОСТ да бъде превърната в основната турска политическа партия в страната. Кандидат-депутатът на ДПС Ердинч Емруллах има забрана за влизане в Турция, наложена от МВнР на Турция, докато кандидат-депутатите на подкрепяната от ПСР партия ДОСТ са свободни да посещават страната и да осъществяват агитация сред изселниците по всяко време, пише „Джумхуриет".

Турското издание „Онджеватан" пък съобщава, че Федерацията на дружествата на балканските турци, изселници и емигранти в гр. Бурса е изпратила писмо до лидера на Народнорепубликанската партия Кемал Кълъчдароглу във връзка с неговото изказване пред парламентарната група по отношение на „българските турци". В писмото се съобщава, че в Турция няма „българи", а има „български граждани", като голяма част от тях са същевременно и двойни граждани. Тези хора, вследствие на процеса по „побългаряване" през 1989 г., са били принудени да се изселят в „майката родина Турция". Според писмото бившият български депутат Ердинч Емруллах, на когото е отказан достъп в Турция, е само български гражданин, а не е двоен гражданин. Според Федерацията обръщането на ДОСТ към Турция е естествено. Партия като ДПС, която се маргинализира от Турция и издига за кандидат-депутати бивши народни представители на крайната националистическа формация „Атака", която се опитва да свали турския флаг и напада джамии, няма как да представлява турците в България. ДОСТ не е разделение, а движение за повторно обединение. „На последно място използването на съдбата на нашите сънародници за правенето на вътрешна политика е доста жалко. Ние сме на мнение, че проблемите, свързани с оцеляването на турската нация, трябва да бъдат разглеждани с национална чувствителност", се казва още в изпратеното писмо.

Изданието „Марас джъндем" помества статия на Нахит Догу, озаглавена „Голям срам за турците от България", в която се анализира предизборната ситуация в България. В статията се съобщава, че освен двете български партии, основани от турци, никоя друга партия не е издигнала за кандидат-депутат турчин или мюсюлманин. Дори и на минали избори да е имало такива кандидати, то те не са били поставяни на избираеми позиции в листите. Българските партии са затръшнали вратите за турци, пише Нахит Догу.

А държавната Анадолска агенция пък на 11 март пусна статията „Ислямофобията и антиислямизмът се отразяват в България". В материала се посочва, че на конференция в Тракийския университет в Одрин генералният секретар на Главното мюфтийство в България Джелал Фаик е изнесъл реч, пълна с хули по България. Той посочил, че с последните закони в България се предвижда забрана за носенето на забрадки, макар такъв закон никога в България да не е бил предвиждан. „Но Главното мюфтийство възпрепятства това", се похвалил г-н Фаик.

Всъщност законът бе за носене на бурки, а не забрадки, което е съвсем различно. Секретарят на мюфтийството продължава: „Има проектозакон за забрана на поклонението на майчин език. Това, ако се случи, означава завръщане към комунистическия режим. С евроинтеграционния процес спечелихме някои права. В този момент разпростиращите се по света ислямофобия и антиислямизъм се отразяват в България. Страната използва това в националистическата си политика." Анадолската агенция пък допълва, че турците в България имали трудности по въпроса за обучението на майчин език.