Getty Images/Guliver

Световният и европейски шампион Испания защити успешно континенталния си трофей след убедителна победа с 4:0 над Италия във финала на Евро 2012 в Киев, който стана най-резултатният еврофинал за всички времена. Иберийците влязоха в историята като първия тим, защитил европейската си купа, и първия, успял да триумфира три пъти поред на световни и eвропейски първенства (2008, 2010 и 2012). Радостта на Пиренеите донесоха Давид Силва (14), Жорди Алба (41), Фернандо Торес (84) и Хуан Мата (88). Мачът беше изключителен в първите си 60 минути - с много положения и поделено надмощие. Италианците играха много силно през първия час, но не вкараха положенията си, допуснаха два гола и бяха посечени от съдбата, след като в 61-ата минута останаха с десетима футболисти заради контузия. В последния половин час "фуриите" пометоха опонента си, за да спечелят първи официален мач срещу Италия от 1920 г. насам. Това е трета европейска купа за Испания - изравнен рекорд с Германия.

Настоящият европейски шампион излезе в система 4-2-3-1. Голямата въпросителна кой ще води атаката намери отговор в лицето на Сеск Фабрегас, който се появи като "фалшива деветка". Така Висенте дел Боске излезе със същите титуляри, които направиха 1:1 с "адзурите" в груповата фаза. Чезаре Прандели подреди любимото си 4-3-1-2 с очакваните състави. Марио Балотели и Антонио Касано оформиха "синьото" нападение, подкрепяни от Монтоливо.

Първият шут дойде от крака на Андреа Пирло във втората минута - удар от 18 метра над гредата. Ла Роха започна по-силно срещата, овладя топката и държеше под напрежение "синята" защита. В четвъртата минута Давид Силва показа брилянтната си техника, но извеждащият пас към Иниеста беше пресечен от Маркизио. В седмата Жорди Алба центрира опасно от аутлинията, но Джорджо Киелини изчисти пред Силва. Половин минута по-късно Серхио Рамос се извиси при корнер, но не натисна добре кълбото.

В десетата минута две възможности се откриха пред Чави Ернандес в рамките на 40-ина секунди: първо ударът му беше блокиран, а след това стреля над гредата след двойно с Фабрегас. В 14-ата минута по-добрата игра на иберийците донесе първия гол. Иниеста пусна страхотен пас към Фабрегас, той стигна почти до гредата, откъдето копна навътре и непокритият Давид Силва с глава засече зрелищно от шест метра в обратния горен ъгъл - 1:0 за испанците.

След попадението възпитаниците на Прандели заиграха по-силно и установиха териториален натиск. За две минути три пъти Италия се размина на косъм от изравнителен гол след опасни центрирания от корнер. В 16-ата Икер Касияс с върха на пръстите си изби пред връхлитащия Даниеле де Роси. В 20-ата Киелини сбърка опасно, но Чаби Алонсо сгреши головия пас.

В 21-ата Киелини трябваше да напусне с травма и на левия бек се появи по-офанзивният Балдзарети. С влизането на "шестицата" опасностите по левия фланг зачестиха. В 27-ата центриране на резервата затрудни Икер Касияс, но нямаше готов футболист за добавка. В 29-ата италианците развиха поредна образцова атака - Касано "литна" Арбелоа и стреля коварно по земя, топката мина между краката на Пике, но Икер внимаваше. В 33-ата Касано шутира силно, но Касияс боксира. Минута по-късно Иниеста даде пореден страхотен пас, но леко чукване развали головото подаване към Сеск. В 39-ата минута Марио Балотели направи двойно и побърза да стреля - високо над целта.

В 41-ата световният и европейски шампион шамароса за втори път претендента. Жорди Алба направи впечатляващ спринт, получи топката от Чави и майсторски насочи в близкия ъгъл на Джанлуиджи Буфон - 2:0. Това беше първо попадение на 23-годишния каталунец с фланелката на Испания, който е дебютант на това състезание.

В 44-ата Монтоливо беше наред да пробва Касияс със силен изстрел, но капитанът отново се справи. В последните секунди ще се запомнят финтът на Иниеста, донесъл жълт картон на Бардзали, и ударът на Силва в ръцете на Буфон.

Като цяло публиката на Олимпийския стадион в Киев видя много динамично полувреме с много положения, надиграване от страна на двата отбора и два гола във вратата на "адзурите". Италианците играха по-силно на моменти, дори владееха повече топката, създадоха доста положения, но ефективността на Ла Роха раздели двата тима.

Спиращо дъха започна и второто полувреме. Антонио ди Натале замени Касано в търсене на повече нападателна мощ. В 47-ата Тото стреля с глава, но малко над целта. В ответната атака Сеск шутира от 18 метра покрай дясната греда на Буфон. Минута по-късно Фабрегас разпиля защитата на италианците, чукна към вратата, но Буфон протегна ръка и Абате изчисти.

В 49-ата Рамос игра с глава и след това топката се удари в разперената ръка на Бонучи. Съдията Педро Проенса обаче не свири дузпа въпреки претенциите на иберийците. В 50-ата Силва овладя дълъг пас на аутлинията, а Чави не съумя да намери устремения към гол Фабрегас. В 51-ата пред Ди Натале се отвори "златен" шанс - сам в наказателното поле получи топка в краката, но стреля в обсега на Икер, който за сетен път се прояви класно. В 54-ата Сеск не можа да овладее прекрасен извеждащ пас. В 59-ата Дел Боске извади Давид Силва и пусна бързоногия Педро Родригес. В 61-ата "адзурите" получиха нов тежък удар. Влезлият преди минути Тиаго Мота се контузи, а Чезаре Прандели беше изчерпал правото си на смени. Така "сините" трябваше да доиграят мача с човек по-малко. Тук всичко сякаш свърши за "скуадрата".

Кадровото предимство успокои "червените", които овладяха центъра. Атаките следваха една след друг пред вратата на Буфон. Имаше острота и опасност, но липсваше точният удар. В 75-ата минута Сеск напусна и в центъра на испанското нападение застана Фернандо Торес. В последните 30 минути се играеше на една врата. В 84-ата минута Торес реализира за 3:0 след хубаво търкулване ниско по диагонал. Така Ел Ниньо стана първият футболист с два гола на финали на европейски първенства. В 88-ата Торес се измъкан от засадата и подари гол на Хуан Мата - 4:0.

Испания се изкачи на най-високото стъпало на футболната история и стъпка редица рекорди. Висенте дел Боске стана вторият треньор със световна и европейска купа и уникален, като добавим вдигането на Шампионската лига. Икер Касияс записа никога непостиганото - 100 победи за националния тим. Сан Икер съумя да опази вратата си в десет поредни мача на директни елиминации - серия, започната от 1/4-финала с Италия на Евро 2008. Стражът надви и рекорд на Дино Дзоф за минути без допуснат гол в директни елиминации. Цели 12 футболисти успяха да дублират еврокупата, нещо,  удало се до момента само на един човек. Над всичко обаче е колективният успех, който издига Испания във висините.